German Smoked Goose Breast

German Smoked Goose BreastTo make this German Smoked Goose Breast Recipe correctly, you will need to do a few things you might not normally do:

You need to truss your goose breast or stuff it into sausage netting, which you can buy online. While not absolutely necessary, it does change the end result in a subtle way. You will definitely need to use nitrites (Instacure No. 1) for safety and to get that pink color.

The safety factor comes in with another thing you need to do to make this recipe. You need to start the goose in a cold smoker and bring the heat up to temperature very slowly. This is easy to do in a Bradley smoker. And it can be done in a Camp Chef smoke vault or in many other smokers. It is, however, very hard to do with a classic smoker, the kind where you start a fire near the meat.

Flavorwise, you are getting a lot of character from juniper berries, black pepper and Scotch. What’s with the Scotch? Well, unless you have some means of smoking over peat, the best way to get a little of that peaty flavor into the meat is to soak it overnight in a peaty Scotch. I used Laphroaig. Can you skip this step? Sure, but if you: a) like to drink peaty Scotch and b) have it around, by all means use it.

I made this with domestic goose breast, but there is no reason you can’t do it with skin-on breasts of Canada or white fronted geese. You could also use a big, domestic Moulard duck breast, too. Don’t try it with skinny or small birds.

Ingredients

Kůže na prsou z 1 velké husy, asi 2 kila

44 gramů košer soli, asi 4 polévkové lžíce

3 gramy Instacure č. 1, asi 1/2 lžičky

25 gramů cukru, asi 2 polévkové lžíce

4 gramy drceného jalovce, asi 1 polévková lžíce

10 gramů čerstvě mletého černého pepře, asi 1 polévková lžíce

1/2 šálku rašelinové skotské whisky (volitelné)

Preparation

Pokud používáte skotskou, vložte husí prsa do misky a pokapejte je whisky. Vložte je do uzavřené nádoby tak velké, aby se vešly, a dejte přes noc do lednice.

Druhý den v míse smíchejte všechny zbývající ingredience.

Husí prsa sceďte, nebo je jen osušte, pokud jste ještě nenamáčeli skotskou.

Směs koření vmasírujte do masa a ujistěte se, že je každý kousek husy zakrytý.

Husí prsa vložte do uzavřené nádoby, do které se maso sotva vejde.

Nalijte přebytečnou směs soli a koření, přikryjte a dejte na 3 až 4 dny do lednice.

Každý den během procesu sušení otočte husí prsa, aby byla rovnoměrně obalená.

Po proležení bude maso tmavě červené a na dotek lehce tuhé.

Krátce opláchněte pod tekoucí studenou vodou a osušte. Maso necháme 2 až 4 hodiny odležet na chladném místě, nejlépe s nějakým vánkem nebo větrákem. Nebo můžete nechat přes noc odkryté v lednici sušit.

Maso opečte jako pečeně nebo ho naplňte do síťoviny. Pokud děláte síťovinu, noste zástěru, protože budete muset husí prsa do síťky zasunout. Udělejte si čas a udělejte to kousek po kousku. Zavažte konce provázku nebo síťoviny a na konci ponechte dostatek tuku – měl by to být ten tlustší konec prsou, na který by bylo možné viset.

Nejtučnější část husích prsou chcete mít nahoře, aby tuk mohl odkapávat a maso tak zůstalo vlhké.

Zavěste prsa do studené udírny a kuřte nad bukovým, olšovým, dubovým nebo třešňovým dřevem. Apple je také dobrá náhrada. Začněte kouřit za studena a postupně zvyšujte teplotu. Vaším cílem je, aby nejtlustší část husích prsou dosáhla na konci vaření 140 °F až 150 °F.

Vyjměte husí prsa z udírny a před ochlazením je nechte vrátit na pokojovou teplotu.

Uzená husa vydrží v lednici 10 dní, dobře uzavřená a zmrazená i rok.