Smoked Lobster Mac and Cheese

Uzený humr Mac a sýr

Thomas Karlstein

Vždy se mi líbil rozpor v luxusním nezdravém jídle.

Ingredients

2 čerstvé humry

Mac a sýr

100 g pravého světlého ležáku

230 g mléka

14 g citrátu sodného

360 g strouhaného slaného sýra bez sladkosti (doporučeno 70% čedar 30% gouda nebo eidam)

300 g suchých těstovin (těstoviny na loktech pro klasický americký pocit maku a sýra)

nasekaná petrželka na ozdobu případně dokřupava osmažená okapaná slanina nastrouhaný čedar nebo jiný sýr

Preparation

Ranou vzpomínkou je luxusní burger u mamma's podél E4 na cestě do Arlandy, kde jste si mohli objednat hamburger mimo jiné s ruským kaviárem. Nevím, jestli se to objednávalo hodně často, asi ne. Sám jsem na něj vždy jen mrkl, lehce šokován jeho cenou. Během mého dospívání byla moje kapsa příliš prázdná a když bych poprvé zkusil pravý kaviár, rozhodně by to nebylo na hamburgeru v pouliční kuchyni. Tolik jsem chápal. Doufám, že ten okázalý burger někoho zasytil, i když si většinou myslím, že byl v nabídce k vytvoření svačinové zmrzliny.

Tady, o pětadvacet let později, píšu o hamburgeru, který jsem nikdy neochutnal, z místa, které, alespoň ve své původní podobě, už neexistuje. Luxusním nezdravým jídlem nemyslím jen luxusní jako drahé, může být luxusní i do té míry, že je dobře připravené. Další věc, kterou mám rád, je, když dochází ke střetu ingrediencí. Stejně jako v pokrmu budeme dnes vařit. Čerstvý uzený humr spárovaný s něčím tak jednoduchým, jako jsou makarony a sýr, je z hlediska ingrediencí opravdovou čelní srážkou, ale chutě jdou jistě ruku v ruce, a proto pravděpodobně neslyšíte o Lobster Mac poprvé & sýr. Trochu nepodělat už klasický pokrm by bylo úplně jiné než já.

Z toho důvodu samozřejmě kouřím humra. Ne úplně od nuly, pořád se to vaří v obchodě, ale asi po hodině v kouři to má tu správnou chuť kouře, aby to jídlo posunulo ještě výš. Na poslední chvíli jsem do kouře vložila i misku s makarony a sýrem. Tučná sýrová omáčka, pečlivě ochucená lehkým vývarem a mlékem, rychle absorbuje kouřové aroma a získá barvu.

Nakonec se uzený humr a těstoviny grilují s dalším sýrem. Podáváme s křupavou slaninou a nádhernou zeleninou navrchu, takže se skoro cítíš špatně, když už si do úst vkládáš slovo nezdravé jídlo.

Uzený humr - postup:

Vypněte hlavy humrů. Umístěte na udící rošt, aby se tekutiny ve skořápkách při uzení co nejlépe udržely.

Humry uďte v horní části udírny jemnými bisketami po dobu 1 hodiny při teplotě zhruba 70 °C.

Mac a sýr (se sýrovou omáčkou, která se nekrájí) - Postup:

Těstoviny uvaříme al dente podle návodu na obalu. Solíme jen velmi jemně.

Vodu slijte a opláchněte studenou vodou, aby se vaření zastavilo, aniž by těstoviny vychladly.

Odstavte a začněte se sýrovou omáčkou. Sýrovou omáčku je nejjednodušší udělat v termomixéru.

Smíchejte kapaliny s citrátem sodným, dokud se nerozpustí.

Nastavte teplotu na 70 °C, rychlost 3 a sýr jen přidávejte, jak se roztaví. (Bez termomixéru to s ohledem na výsledek funguje stejně dobře i v běžném rendlíku s ručním mixérem. Pamatujte však, že teplotu příliš nezvyšujte.

Přednostně použijte vodní lázeň. Tekutiny zahřívejte ve vodní lázni, dokud nedosáhne maximálně 70 °C. Když se sůl rozpustí, začněte po troškách přidávat sýr. Postačí polévková lžíce.

Sýr rozpracujte ponorným mixérem. Pokračujte s dalším sýrem, jak se roztaví.)

Smíchejte dvě porce těstovin v nerezovém hrnci nebo misce.

Přelijeme sýrovou omáčkou. Je možné, že se nespotřebuje celá sýrová omáčka. Těstoviny by se měly vstřebat, ale neměly by se utopit.

Během posledních 10 minut času uzení humra vložte do udírny misku s míchanými makarony a sýrem. (Snažte se sladit směs těstovin a sýra s poslední fází humra v kouři. Nechcete, aby těstoviny příliš vychladly.)

Servírování:

Poté vše vyjměte z kouře. Sestavte humry na dvě servírovací misky naplněné makrem a sýrem. Ozdobte (hlavně těstoviny) nastrouhaným sýrem a poté dejte na nejvyšší teplotu pod grilovací těleso v troubě. Když je sýr obarvený - vyjměte ho a ozdobte volitelným příslušenstvím, jako je křupavá slanina, strouhaný sýr nebo nasekaná petrželka.