Hot smoked moose heart

Horký uzené srdce losů

Thomas Karlstein

Hledáme Moose Heart již dlouhou dobu. Vzhledem k tomu, že se lovíme Moose sám, ukázalo se, že je to obtížnější, než jsem si poprvé myslel.

Ingredients

Teplem uzené losí srdce - recept

1 celé losí srdce

Vrstva soli 12%

3 l vody

245 g (jodidováno)

sůl 163 g

dusitanová sůl 15

zrnka bílého pepře

6 bobkových listů

Preparation

Zvyk velí, že srdce patří střelci, a když vezmeme v úvahu dostřel, musí to být považováno za téměř stejně neslušné vzdát se odměny?

Srdce je opravdu pěkný kousek. Pokud se nějaký Střelec v budoucnu bude chtít zbavit svého srdce, můžeme to hladce vyřešit ve skrytu. Váš lovecký tým nemusí nic vědět. Jen pojď sem! S výjimkou určitých částí, které běžně najdete v herním mrazicím pultu, není losí maso ve srovnání s tím příliš komercializované, což znamená, že i moje nejspolehlivější kohoutky vyčesaly nulu.

Někdo by se mohl zeptat, proč byste měli psát příspěvek o kousku masa, přes který se většina občanů jen těžko dostane? Ve Švédsku je každý rok zastřeleno přibližně 80 000 losů. Cíl je většinou kolem 100 tisíc. Z 300 000 lovců 270 000 uvádí, že loví losy. Čísla jsou samozřejmě přibližná, ale existuje jasná čtenářská základna pro příspěvek o losím srdci uzeném horkým kouřem. Není také neobvyklé, že myslivci posednou kuřáka.

Lov, rybaření a kouření jsou zájmy, které se navzájem povzbuzují. Trochu jako cibule, mrkev a celer. Jateční hmotnost u dospělého losího býka je kolem 190 kg, u losí krávy kolem 160 kg a u tele kolem 64 kg. Obvykle se uvádí, že hmotnost srdce je 1/100 porážkové hmotnosti. Plně dospělý býk tak má srdce, které váží těsně pod 2 kg(!). Švédští lovci ročně získají kolem 10 000 tun losího masa. Maso zvěřiny představuje přibližně 4 % veškerého masa zkonzumovaného ve Švédsku a je zdravou a klimaticky chytrou alternativou k jinému masu.

Maso zvěřiny je libové a obsahuje vyšší množství látek, jako jsou omega-3, zinek a železo než běžné domestikované maso. Maso zvěřiny je švédský obnovitelný přírodní zdroj, který je skutečně organický. Jak jste již pochopili, dostal jsem losí srdce. Bylo to od kamaráda ke kamarádovi, se kterým bych se rád kamarádil. Kromě malé ochutnávky výsledku nebyly žádné protinároky. Řeklo a hotovo. Po oplácení kousku čerstvě vyuzeného srdce brzy přišla otázka, zda chci i mořské ptactvo? O další týden později jsem jako poděkování dostal k ochutnání čtyři domácí piva. Myslím, že jsem ho musel potkat od srdce k srdci. Nikdy jsem toho kluka nepotkal, ale už teď se mi líbí a velmi dobře vidím, jak si můžeme v budoucnu užít jeden druhého.

Přírodní romantik ve mně říká, že srdce by se mělo nejlépe užívat v lese u ohně. V popředí je vařící se káva, tekoucí voda, čerstvě upečený chléb, máslo, muškařská tyč a pistole. Celý balíček. Skoro jako by alergik chtěl hodit i volnou vzdušnou znělku. Obraz, který jsem namaloval, zněl velmi pěkně, dokud jsem se nepodíval do zamračeného počasí a nedokázal jsem rozeznat, zda je ráno, poledne nebo večer? Jste také pohodlní. Nejsem ani trochu nadšený, že jedu 30 mil, abych jedl uzené losí srdce u proudu vody. Majitelé pozemků by asi měli i názory na to, proč sedím na jejich pozemku s nepřipoutaným loveckým psem, puškou a bez rybářského lístku. Asi by si vůbec nekoupili, že to všechno jsou jen rekvizity pro moji konzumaci losího srdce? Místo toho uspořádám rustikální prkénko uvnitř. Káva je vyměněna za to pivo, které jsem dostal, a já zapaluji oheň v kamnech...
 

Metoda:

S losím srdcem velkým jako menší fotbalový míč může být obtížné začít s řezáním. Máte pocit, že vlastně nevíte, kde začít. Je těžké v textu popsat přesné pořadí, ve kterém by měly být řezy provedeny. Můj tip je zvednout srdce oběma rukama a trochu prohmatat. Brzy pak získáte představu o různých částech srdce.

Udělejte první řez tam, kde máte pocit, že srdce je nejméně těsné.

Po výdechu lze srdce rozdělit na tři části.

Dvě strany, hřebeny a trochu tenčí kousek, pro který nemám slovo.

Pak odřízněte šlachy, pojivové tkáně a věci, které byste nechtěli nechat na hovězí svíčkové.

Podle mě by se mělo nechat jen maso a pak bude část na odkrojení. Čím přesnější budete, tím hezčí to bude později, když se bude muset maso krájet a vyskládat.

Připravte lák.

Smíchejte soli se studenou vodou. Pokud se použije jemnozrnná sůl, není třeba vodu předem ohřívat. Sůl necháme chvíli odstát a občas promícháme.

Odeberte trochu vývaru a povařte koření. Nechte koření chvíli povařit pod pokličkou a poté vychladněte.

Pak uvařené porazte zpět do zákona. Dušením koření lépe vyniknou chutě.

Kousky masa zavažte pod povrch vrstev, obyčejný talíř to obvykle zvládne. Nechal jsem srdce ležet v roztoku tři dny, když je solný roztok 12%.

Každý den se mezi kousky trochu přesuňte a barva bude na mase rovnoměrnější. Pokud jsou kusy příliš blízko u sebe, vrstvy se nevejdou.

Po třech dnech v pomalém hrnci maso vyjmu a opláchnu pod tekoucí studenou vodou.

Maso úplně osušte papírem.

Nejlépe pak nechte odpočinout a přes noc usušit na mřížce v lednici. Nelze dostatečně zdůraznit, jak důležité je, aby kousky byly suché, než začnete kouřit. Maso není nutné nechávat přes noc sušit v lednici, ale pak opravdu dbejte na to, aby se sušil, sušil znovu a znovu.

Srdce pak udíme při 80°C, dokud vnitřní teplota masa nebude 65°C. Používám javorové brikety, ale dobře funguje i vyvážená kouřová chuť, jakou máte z olše.

Javor
 Dřevo

Javorové biskety pro kuřáky Bradley

Maple Bisquettes s jemně kouřovou, sladkou a jemnou chutí jsou ideální pro uzení krůt a zlepšují chuť drůbeže a pernaté zvěře.

Shop Now