Ribs with a taste of Christmas - another tradition

Žebra s chutí Vánoc - další tradice

Thomas Karlstein

Strom je zdoben, Gävlebocken (v době psaní) stále hrdě stojí a kolem nás začal být trochu bílý.

Ingredients

recept 4-6 lidí

4,5 kg dětská zadní žebra

1 l vánočního moštu (ne světlého)

Solanka:

3 l vody

3 dl soli

1 dl cukru

Třít:

2 lžíce zázvoru

2 lžíce koriandru

2 lžíce kmínu

0,5 lžíce muškátového oříšku

0,5 lžičky skořice

0,5 lžíce hřebíčku (mletého)

Glazura:

Cca. 3 dl želé z jeřabin

1 dl nastrouhaného čerstvého zázvoru

1,5 dl pomerančové šťávy

3 lžíce hnědého cukru

Preparation

Stromeček je ozdobený, Gävlebocken (v době psaní článku) stále hrdě stojí a kolem nás se začalo trochu bělat. Teď už to není daleko do našeho největšího svátku, ale předtím trochu o něčem, na co se zapomnělo. Rád bych využil příležitosti a připomněl, že je to dnes "Thomasův vypitý sud". Tento výraz neznamená, že by se nějaký Tomáš nutně díval příliš hluboko do sklenice, ale je oblíbeným výrazem pro den, kdy bylo dovoleno ochutnat vánoční pivo. Tomáš má zrovna dneska svátek. Což pro něj musí být velká zábava?!

Z popisů života vyplývá, že pití piva je pravděpodobně nejstarší známá švédská vánoční tradice. Jestli je to pravda nebo ne, to nevím?

Osobně si myslím, že je mnohem pravděpodobnější, že jste dlouho před Vánoci opakovaně jedli něco uzeného. Uzení je tak pravděpodobně naší nejstarší vánoční tradicí. Nejprve jíte a později dostanete žízeň. Co si zde historici života mysleli? Na oslavu tohoto gastro-historického vhledu nabízíme náhradní žebírka na Vánoce. Žebra se svátečními příchutěmi jsou pro mnohé tradicí. Sám jsem na ně narážel trochu sporadicky, ale předtím jsem žádné sám nevyráběl. Když přišla Juliga Kamben, věděl jsem přesně, co mám dělat. Možná si vzpomínáte na rybíz 3-2-1, který jsem před pár léty prezentoval tady na Bradley?

Přístup v tomto receptu je osamělá široká rovná cesta se zábradlím k hostině. Naprosto ideální na vánoční stůl. Tak se zbavte letního grilovacího koření a přineste skořici, zázvor, hřebíček, muškátový oříšek a všechny ostatní chutě, které si s Vánocemi tak vřele spojujeme.

Když jsou žebra pár hodin uzená s dobře rozetřeným kořením, vytáhneme vánoční mošt. Maso, které nyní začalo získávat pěknou barvu, se pak v červencovém nápoji nechá dále propařit, než se natře polevou mj. želé z jeřabin, nastrouhaného čerstvého zázvoru a pomeranče. Teď stačí ještě jedny Vánoce s žebry a vytvořili jsme novou vánoční tradici.

Spokojený s žebry a na poctu dřině svých předků si k uzeným dopřávám vychlazené pivo. K žebírkám podáváme strouhaný na másle osmaženou kapustu a domácí salát z červené řepy.

My v Bradley vám přejeme veselé Vánoce!
 

Metoda:

Začněte s nálevem již předchozí noc. Svařte vodu se solí a cukrem. Nechte rozpustit a vychladit v lednici. Poté paličky odložte a nechte přes noc vychladnout (12-18 hodin).

Další den - spusťte kouř Bradley na 110°C a spusťte funkci kouření.

Hřeben opláchněte pod studenou vodou a důkladně osušte.

Suché koření smícháme do třeně a směs koření zapracujeme na obě strany masa. Poté rozložte žebra na rošty a vložte do udírny. Poté nechte 3 hodiny.

Vyberte žebra. Poté vytvořte jednu "vanu" z několika vrstev hliníkové fólie.

Všechny tlumiče vložte do fólie a zalijte vánočním moštem. Poté přikryjte, aby bylo vše zcela utěsněno další fólií.

Nastavte kouř znovu na stejnou teplotu, ale s vypnutou kouřovou jednotkou.

Nechte ještě 2 hodiny.

Mezitím si připravte sklenici. Všechny ingredience necháme společně vařit v hrnci. Když čas vyprší, je čas vyjmout tlumiče z fólie a vrátit je zpět na mřížky.

Hřebenové nožičky potřete z obou stran glazurou a opět vložte do skříně Bradley. Stejná teplota (110°C) jako dříve, ale nyní se zapnutou funkcí kouře.

Necháme ještě 1-2 hodiny odstát.

Podávejte s volitelným příslušenstvím.