Dry Rubs: Sprinkle or Rub Smoked Meat?

Suché rubíny: Sprinkle nebo Rub Smoked Meat?

Posted on: January 17, 2023Jednou z nejúžasnějších věcí na uzeném mase je jeho mnoho různých způsobů přípravy. V průběhu let lidé přišli s vlastními způsoby marinování, glazování a uzení masa.

Jednou z nejúžasnějších věcí na uzeném mase je jeho mnoho různých způsobů přípravy. V průběhu let lidé přišli s vlastními způsoby marinování, glazování a uzení masa. Určitě existuje způsob a chuť, kterou si každý zamiluje, ať už máte rádi sladké, pikantní, kořeněné nebo slané uzené maso. Tyto vymoženosti a široká škála příchutí se stanou obzvláště užitečnými, když máte doma osobního kuřáka.

Jednou z častých otázek, které se čas od času objevují, je, zda byste měli posypat nebo potřít uzené maso? V průběhu let lidé po celém světě udí maso, a pokud jde o aplikaci suchého tření, zdá se, že dochází k rozdělení názorů.

Někteří si stojí za tím, že tření by se mělo do masa vetřít, zatímco jiní se domnívají, že by se mělo na něj posypat. Pojďme do některých detailů a jednou provždy tuto debatu ukončíme.

Co je to Dry Rub?

Abychom lépe porozuměli jeho aplikaci, měli bychom nejprve porozumět tomu, co je suchý tření, a poté můžeme začít lépe rozumět tomu, jak jej aplikovat. Ve své podstatě je suché třít jednoduchou směsí několika koření, jako je sůl, koření, bylinky a cukr. Tyto ingredience se smíchají dohromady, aby vytvořily suchou třísku.

Suché otírání se poté aplikuje na povrch masa, než jej začnete vařit nebo udit. Hlavním účelem suchého tření je přidat chuť. Spolu s tím suché tření také pomáhá vytvořit texturu na vnějším povrchu masa, obvykle jako kůrku.

Posypat nebo potřít uzené maso?

Nyní, když jste pochopili základní význam a účel suchého tření, bude snazší mluvit o jeho aplikaci. V průběhu let se na aplikaci suchého tření vytvořily 2 hlavní druhy názorů: potírání povrchu masa nebo posypání rukou. Je zřejmé, že oba přístupy používají různé aplikace – jedním je hluboké vtlačení a vtírání suchého otěru do masa, zatímco druhým se maso lehce posype.

První možností je tření suchým třením. Mnoho lidí tvrdí, že velkorysé tření suchým třením pomůže zabalit více chuti a textury do masa, než je umístěno do udírny. Zdá se však, že tato teorie nefunguje, a proto tření není ideální způsob, jak maso před uzením natřít suchým třením.

Opravdu, ideální a lepší způsob, jak nanést na maso suché tření, je posypat ho. I když to může být pro mnoho lidí šokem, existují legitimní důvody, které podporují tento způsob aplikace vtírání. Spolu s doporučením profesionálů vytváří posypání na mase jednotnou vrstvu, které není ani moc, ani málo. To je ještě patrnější, pokud kropíte suchý třen z určité výšky.

Dále je uvnitř masa šťáva, která vyteče. Je to proto, že tření za sucha rozřízne povrch masa a vytlačí šťávu. Uvolnění nedovařené šťávy způsobí nejen ztrátu šťavnatosti masa, ale také kontaminaci okolí, protože maso není tepelně upravené.

Problémy a nevýhody tření masa nekončí jen tím. Třením masa také ucpete jeho póry. To je zvláště důležité pro uzení masa, protože s ucpanými póry je nemožné, aby kouř pronikl do masa. Zabraňuje také pronikání chuti dovnitř. Takže v podstatě plýtváte suchým třením, protože se nedostane do masa.

Prohlédněte si celý náš katalog článků o nakládání a nakládání masa zde:
Jaký je rozdíl mezi mořením, nakládáním, marinováním a nakládáním?
Nakládání a uzení masa pro domácí konzervaci potravin
Pokyny pro nakládání a nakládání s masem pro uzení

Tipy pro suché tření

Nyní, když jsme tuto debatu konečně ukončili a dospěli jsme k závěru, že zažehnutí suchého tření je skutečně správná cesta, připravili jsme pro vás také několik rychlých a užitečných rad:

  1. Použijte metodu 50/50. To znamená, že polovina vašeho koření by měla být sůl, zatímco druhá polovina by měla být koření. Sůl zvýrazňuje chuť a vytlačuje více chuti, takže zachování poměru 50/50 vám pomůže začlenit další koření, aniž byste ztratili nádech slanosti.
  2. Aplikujte svůj rub večer předtím. Aplikací předchozí noci pomůžete koření správně zapracovat do masa.
  3. Maso nezabalujte. Tento tip je zvláště pro ty, kteří používají maso s kůží. Nezabalení masa napomáhá úniku vlhkosti, což mu dodává křupavou strukturu, když maso vychází z udírny. Můžete jednoduše použít suchý tření večer předem a nechat maso odkryté v lednici.

Doufejme, že tento článek ukončil debatu o tom, jak aplikovat suché tření na maso, a zároveň poskytnout několik rychlých a užitečných rad. Nyní jste připraveni zapálit udírnu a připravit to lahodné maso.

Máte zájem o další informace o masových potěrech? Nehledejte nic jiného než naše články na:
3 domácí pomazánky, které posunou vaše uzené kuře na další úroveň
Slavné typy tření ve spojení s vynikajícími recepty
Co je to Rub, proč a jak to udělat?

Další skvělé nápady, jak ze svého Bradley Smoker vytěžit maximum, najdete v úžasných článcích na našem webu Bradley Smoker Food Smoker Blog pro další tipy a triky.