Why Your Smoked Meat Tastes Bitter and How to Smoke Better

Proč tvůj Smoked Meat Tates Bitter a Jak se kouř lépe

Posted on: January 17, 2023Jednou z absolutních radostí mít doma uzenáře je možnost připravit si lahodné uzené maso. Ať už je to pro vaši rodinu a přátele, nebo jen večer o samotě, s uzeným masem opravdu neuděláte chybu… nebo ano?

Jednou z absolutních radostí mít doma uzenáře je možnost připravit si lahodné uzené maso. Ať už je to pro vaši rodinu a přátele nebo jen noc o samotě, s uzeným masem opravdu neuděláte chybu… nebo ano? Tím, že při uzení nebudete mít na paměti některé klíčové body, může maso zhořknout, a to je něco, co nikdo nechce jíst. Nejen to, hořké maso nakonec zanechá v ústech spíše brnění a nepříjemný pocit. To je něco, co rozhodně nechcete dělat pro sebe, nebo pokud máte někoho vedle.

Proč je maso hořké?

I když jste se možná snažili udělat vše dokonalé, často se stane několik chyb. Některé uzené maso má tendenci zhořknout kvůli tvorbě látky známé jako kreosot. Kreosot je poměrně hustý a mastný povlak, který pokrývá maso, když uzení trvá příliš dlouho.

Dosažení rovnováhy mezi teplem a časem je hlavním klíčem k získání správného množství kouře. Kvůli nedostatečnému proudění vzduchu se při pečení masa zachytí kouř a začne se usazovat na povrchu masa. Díky tomu vzniká kreosot. Černá, mastná a olejovitá hmota pak dodává masu štiplavou chuť.

I když je to nejčastější důvod, proč vaše maso chutná hořce, existují i jiné faktory, například používání špinavého udírny. Pomoci může vykartáčování přebytečného nebo starého popela. Kromě toho zkontrolujte, zda se maso nezkazilo. Dalším častým důvodem je, že prošlé maso může vést k nepříjemné chuti.

Jak lépe kouřit

Nyní, když chápete, proč může být vaše maso hořké, zkusme to napravit. Začněte tím, že otevřete výfukový otvor v udírně. Většina moderních udíren má výfukové otvory a stačí je při vaření otevřít. Tím se vytvoří průchod pro uvolnění kouře, takže se nebude tvořit žádný kreosot.

Za druhé, použijte alobal a zabalte do něj maso. Zatímco však ušetří maso před kontaktem s přebytečným kouřem, může ubrat trochu té kouřové chuti, protože je nyní zabaleno do fólie. Nakonec zkuste použít méně dřeva do ohně. To přímo ovlivňuje tvorbu kreosotu, protože čím více dřeva je, tím více kouře a kreosotu.

Pokud jde o vaření, uzení nejen dodává masu výraznou chuť, ale také činí maso extrémně křehkým a zajišťuje rovnoměrné propečení. Mezi všemi druhy masa je hruď často považována za nejobtížnější druh masa na uzení. Je to kvůli jeho samotné velikosti a množství masa. Celý řez musí být řádně uvařen ve správném čase. V opačném případě, jak jsme diskutovali dříve, může zanechat maso žvýkací nebo postrádající chuť.

Nejlepší kusy masa na uzení jsou ty s relativně vysokým obsahem tuku, jako je vepřová plec a žebra. Vzhledem k tomu, že proces uzení může někdy maso vysušit, je obsah tuku důležitý. Tuk se udělá, maso zůstane šťavnaté a křehké, takže šťavnatá dobrota zůstává i po uzení.

Ostatní kusy a kousky, jako je hrudí, steak z porterhouse nebo jiné pečeně, by měly být ideálně napuštěny trochou dřeva. Kromě toho by se také měly vařit delší dobu a je třeba dávat pozor na načasování, jak je uvedeno výše. Pokud jste začátečník, začněte uzením kusu masa, který si můžete dovolit pokazit. Ty mohou zahrnovat maso a kusy jako drůbež, ryby a dokonce i klobásy.

Pokud chcete vařit něco s vyšším obsahem tuku, abyste zvýraznili chuť a vykreslili tuk, vepřové maso je vaše nejlepší volba s ohledem na rozpočet. Je to skvělý způsob, jak se naučit načasování, teploty a celkové fungování kouření. Jakmile tato masa zdokonalíte, můžete přejít na dražší kusy. Nejlepší je nejprve dobře porozumět. Dva z nejoblíbenějších způsobů marinování masa jsou třením nebo vstřikováním koření do masa.

Chcete, aby vaše uzené maso chutnalo lépe? Prohlédněte si celý náš katalog článků o nakládání a nakládání masa jako odborníci zde!:

Jaký je rozdíl mezi mořením, nakládáním, marinováním a nakládáním?
Nakládání a uzení masa pro domácí konzervaci potravin
Pokyny pro nakládání a nakládání s masem pro uzení

A je tu něco, čemu musíte porozumět a určitě to změní vaši hru s kouřením jídla, přečtěte si to zde: Kouření jídla versus vaření jídla se dřevem, jaký je rozdíl?

Závěrečné myšlenky

Ujistěte se, že je vaše maso v dobrém stavu. Můžete to udělat v supermarketu, než si ho koupíte. Dále se ujistěte, že je kuřák čistý. Pak, pokud budete postupovat podle výše uvedených kroků, máte zaručeno, že získáte to nejlahodnější, kouřové a báječné maso, které si můžete vychutnat přímo doma. Další skvělé nápady, jak ze sebe dostat maximum Bradley Smoker, podívejte se na úžasné články na našem webu Bradley Smoker Food Smoker Blog pro další tipy a triky.