Top Tips For Smoking Bone-In Ham

Nejlepší tipy pro kouření Bone-In Ham

Posted on: January 17, 2023Každý miluje dobrý bone-in šunka. Jen málo věcí se může shodovat s chutí nebo strukturou sukulentní šunky, a to je to, co dělá to tak klasika. Hledáte-li nejlepší způsob, jak připravit šunku, zvažte jeho kouření.

Každý má rád dobrou šunku od kosti. Chutí nebo texturou šťavnaté šunky se jen máloco vyrovná, a proto je taková klasika. Pokud hledáte nejlepší způsob přípravy šunky, zvažte její uzení. Proces uzení nejen chrání vnější část masa, ale také zachovává veškerou šťávu. To pomáhá dát masu výraznou a nezapomenutelnou chuť, která umocní váš jídelní zážitek.

Způsob přípravy šunky s kostí se neliší od přípravy jiných uzených mas. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, aby byla vaše příprava uzené šunky úspěšnější.

Před kouřením

Klíčem k skvěle chutnající uzené šunce je příprava. Ačkoli váš výběr dřeva pro uzení ovlivní chuť, bledne ve srovnání s tím, jak se šunkou zacházíte před a během procesu uzení.

Získejte vysoce kvalitní kus masa

Bone-in šunka je druh uzené šunky, která se vyrábí ve tvaru kosti. Samotné maso pochází z libovolného počtu různých částí prasete, i když jeden konkrétní kus se bude lišit podle regionu. Protože je tak všestranný, lze tento řez použít k přípravě téměř jakéhokoli jídla, které chcete po uzení.

Kupte si kvalitní šunku. I když se to může zdát samozřejmé, mnoho lidí dělá chybu, když si koupí šunku, která neodpovídá jejich specifikacím kvality. Důvodem k uzení vlastního masa je v první řadě to, že chcete, aby chutnalo lahodně, a to bude vyhovovat jen to nejlepší.

Za prvé, když si kupujete šunku, udělejte to u pultu s lahůdkami nebo v sekci masa. Nechcete, aby byl předem nakrájený v obchodě s potravinami jen proto, že je pro vás snazší nakupovat tímto způsobem; to, co hledáte, je šunka od kosti, na které je stále kůže. Čím lepší je kvalita masa, tím lepší bude váš konečný produkt.

Odstraňte přebytečný tuk

Dalším krokem je odstranit přebytečný tuk kolem vnější strany šunky. Pomůže to snížit množství tuku, které se vyloučí během procesu uzení, a také to pomůže, aby se vaše šunka propékala rovnoměrněji.

Namočte šunku přes noc do slaného nálevu

Jakmile si ostříháte šunku, je čas ji vyléčit. Sůl se často používá jako konzervační látka a také pomůže vaší šunce rozvinout tu kouřovou chuť, kterou hledáte. Můžete buď posypat sůl na vnější stranu šunky před uzením, nebo použít solný roztok k namáčení masa přes noc, pokud si to přejete.

Správně ošetřete šunku. Nakládáním se také prodlužuje trvanlivost, takže šunku můžete jíst dlouho po uvaření.

Teploty a časy kouření

Nejdůležitější součástí uzení šunky od kosti je chuť. Chcete, aby maso bylo vlhké a šťavnaté, ale také chcete, aby chutnalo jako uzená šunka. Bude to vyžadovat čas a úsilí, ale odměna za to stojí.

Pokud chcete, aby byly vaše plátky šunky velmi křupavé, budete je muset vařit při vyšší teplotě. Pokud hledáte libovější šunku s menším množstvím tuku, budete ji muset vařit déle na nižším ohni.

Ideální teplota uzení pro šunku s kostí je mezi 225–250 °F (107–121 °C). Pokud je vaše udírna teplejší nebo chladnější, budete muset upravit dobu vaření. Uzení při nižší teplotě bude mít za následek delší dobu vaření, zatímco uzení při vyšší teplotě zkrátí dobu vaření.

Uzení při teplotě mezi 225–250 °F (107–212 °C) bude mít za následek nejchutnější a nejšťavnatější šunku s kostí, protože tato řada je nejlepší pro to, aby se tuk během vaření roztavil a odkapával z masa.

Vzhledem k vyššímu obsahu vlhkosti je třeba dávat pozor při uzení tohoto kusu masa. Pokud se nechá v udírně příliš dlouho, vyschne a rozpadne se.

I když nemůžete přesně určit, jak dlouho bude trvat uzení tohoto kusu masa, můžete použít výpočet kolem 20 minut na libru. To může skončit za 5–10 hodin uzení, v závislosti na velikosti vaší šunky a teplotě vašeho uzení.

Pamatovat si:

Ujistěte se, že si dopřejte dostatek času na uzení šunky. Tohle není jídlo, které se dá narychlo ušlehat.

Po celou dobu uzení mějte po ruce dobrý teploměr na maso. Před vyjmutím masa z udírny chcete šunku udit, dokud nedosáhne vnitřní teploty 60 °C.

Po vyjmutí z udírny nechte šunku asi 25 minut odpočívat, aby se veškerá šťáva mohla znovu vstřebat do masa.

Uzení při nižší teplotě bude mít za následek delší dobu vaření, zatímco uzení při vyšší teplotě zkrátí dobu vaření. Nicméně, stejně jako u všech druhů masa, nízká a pomalá vám zaručeně poskytne tu nejchutnější šunku.

Zde je několik receptů se šunkou, které si můžete připravit na svém Bradley Smoker:
Jak vyrobit uzenou vánoční šunku
Recept na šunku s uzeným medem

Další skvělé nápady, jak ze svého Bradley Smoker vytěžit maximum, najdete v úžasných článcích na našem webu Bradley Smoker Food Smoker Blog pro další tipy a triky.