How To Expertly Spritz Your Smoked Meats

Jak Odborně Spritz Vaše uzené maso

Posted on: February 08, 2022
Read time: Read Time: 10 minSpárujte text s obrázkem a zaměřte se na vybraný produkt, kolekci nebo blogový příspěvek. Přidejte podrobnosti o dostupnosti, stylu nebo dokonce uveďte recenzi.

Uzená masa je vynikající a můžete ji ještě vylepšit. Existuje mnoho způsobů, jak dochutit uzené maso. Můžete je marinovat, vstřikovat nebo slanit v nekonečném množství chutných tekutin.

Pokud však chcete ten extra „šmrnc“ chuti, stříkání je správná cesta. Postříkáním uzeného masa aromatickou tekutinou můžete přidat další vrstvu chuti a komplexnosti, která posune váš pokrm na další úroveň.

Spritzers jsou všestranné malé nástroje, které vám pomohou navést jakoukoli stříkající tekutinu přímo na vaše maso. Přicházejí v mnoha podobách. Existují high-tech čerpadla z nerezové oceli, která plníte vlastními aromatickými kapalinami pro velké aplikace. Můžete také použít menší ruční postřikovače, které jsou obecně lepší pro aplikace s malým objemem. Můžete dokonce použít své staré plastové rozprašovače, pokud jsou stále v dobrém stavu.

Existují dva hlavní důvody, proč stříkat uzené maso: přidání vlhkosti a chuti. Vlhkost je nejdůležitějším důvodem, proč si maso postříkat. Uzení je suchý proces a je důležité přidat zpět část ztracené vlhkosti. Postříkání pomůže udržet vaše maso šťavnaté a křehké a také mu pomůže rovnoměrněji se uvařit.

Když uzené maso postříkáte šťávami, bylinkami nebo omáčkami, dodá to konečnému produktu neuvěřitelnou chuť. Každá složka dodává masu jedinečnou chuť a vylepšuje ho. Je také prokázáno, že studené a mokré maso lépe pohlcuje kouř. Nepřetržitým stříkáním masa mu dáte šanci absorbovat maximum kouře a získat skvělou celkovou chuť.

Stříkání také prodlužuje dobu vaření vašeho masa. Obecně platí, že pomalé vaření při nízké teplotě má za následek nejlepší uzené maso. Postříkáním tekutiny na uzené maso ještě více snížíte teplotu masa. Vlákna v mase tak získají více času na rozpad, čímž se zlepší jeho textura.

Prezentace je dalším důvodem, proč si postříkat maso. Postříkání nejen přidá chuť, ale také dodá vašemu masu dobrý vzhled. Tekutina se na povrchu masa usadí v pěkné stejnoměrné vrstvě a dodá i trochu barvy. Díky tomu bude váš hotový produkt vypadat atraktivněji a přiláká vaše publikum, aby se do něj zahloubalo.

Jen si uvědomte, že pokud hledáte dokonalou kůru koření na vnější straně vašeho preparátu, může být střik ošidný, pokud příliš nebo příliš často může koření odstranit. Ale opatrný a zkušenější to dotáhne k dokonalosti.

Existuje mnoho tekutin, které můžete použít pro stříkání. Nejoblíbenější možnosti jsou jablečný ocet, pivo a víno. Můžete ale použít i rajčatovou šťávu, zeleninovou šťávu nebo jakýkoli druh vývaru. Pokud chcete přidat nějakou extra chuť, můžete použít BBQ omáčku, medovou hořčici nebo omáčku teriyaki.

A pokud chcete být opravdu kreativní, můžete si vytvořit vlastní stříkací tekutinu smícháním různých šťáv a bylinek. Dejte si však pozor, abyste se nenechali příliš unést. Cílem je zvýraznit přirozenou chuť vašeho uzeného masa, nikoli ji přebít.

Zde je několik tipů, jak zajistit, aby vaše uzené maso bylo dokonalé:

1. Než začnete udit maso, ujistěte se, že je vaše udírna správně zahřátá. Ideální teplotní rozsah pro uzení masa je 225–250 °F (107–121 °C).

2. Pokud používáte a sonda do masa Chcete-li zkontrolovat teplotu masa, ujistěte se, že se nedotýká kosti. Pokud tak učiníte, získáte nepřesné údaje o vnitřní teplotě masa.

3. Poté, co se na vašem mase dostane požadované množství kouře, zakryjte ho hliníkovou fólií a každou hodinu nastříkejte. Udržíte ji tak vlhkou a zabráníte jejímu vysychání. Jablečný džus je dobré místo, kde začít, pokud je to váš první pokus. (Ale pamatujte, že zakryté maso už nebude absorbovat kouř)

4. Pokud se chcete rozvětvit a vyzkoušet různé příchutě, experimentujte s postříkáním masa různými šťávami, jako je jahodová nebo mangová. Za pochodu můžete experimentovat s více příchutěmi, jablečný džus je klasika, která na původní chuti mnoho nezmění.

5. Můžete nanést kdekoli od 1 do 5 vrstev, přičemž každá vrstva obsahuje asi 10 stříknutí (více, pokud chcete silnější krytí). Dávejte pozor, abyste v jedné vrstvě nepřidali příliš mnoho tekutiny, protože by to mohlo způsobit, že se maso místo kouře zapaří. Díky tomu bude maso spíše měkké a žvýkací než křupavé a křehké.

6. Ujistěte se, že jste změřili vnitřní teplotu masa pomocí sondy do masa. Tím je zajištěno, že se to děje bez převaření.

7. Jakmile je maso hotové, nechte ho před podáváním pět minut odležet, aby z něj nevytekla šťáva.

A to je všechno! Postříkání uzeného masa je snadný způsob, jak mu dodat chuť a udržet je při vaření vlhké. Postříkáním aromatickou tekutinou přidáte další vrstvu chuti a komplexnosti, která posune váš pokrm na další úroveň. Zkuste to příště, až budete udit nějaké maso, a uvidíte, jak vám bude chutnat.

Chcete se dozvědět více o tom, jak můžete přidat chuť do masa? Podívejte se na články níže:
Můžete vstříknout solný roztok do uzeného masa?
Tipy & triky na injekční hruď
Jaký je rozdíl mezi mořením, nakládáním, marinováním a nakládáním?

Další skvělé nápady, jak ze svého Bradley Smoker vytěžit maximum, najdete v úžasných článcích na našem webu Bradley Smoker Food Smoker Blog pro další tipy a triky.