What is a Rub, Why and How to Do It?

Co je RubProč a jak to udělat?

Posted on: January 16, 2023Rubing je důležitý krok k umění kouření potravin. Mast je tajná ingredience, která dělá každé uzené jídlo na rtech. A rub nejen zvyšuje chuť a chuť jídla, ale také zintenzivňuje jeho barvu a vůni. Ať už se jedná o kouření nebo grilování, pokud chcete vytvořit nějaké magie, je to skvělý způsob, jak jít.

Tření je důležitým krokem k zvládnutí umění uzení potravin. Rub je tajná ingredience, díky které každé uzené jídlo buší na rty. Tření nejen zvýrazňuje chuť a chuť jídla, ale také zintenzivňuje jeho barvu a vůni. Ať už je to uzení nebo grilování, pokud chcete vytvořit nějaké kouzlo, je skvělý způsob, jak jít.

V tomto článku vám poskytneme stručné podrobnosti o tření a jejich aplikaci spolu s některými tipy pro kouření potravin. Začněme tedy bez dalších okolků definicí rubu.

Co je to Rub?

Rub je směs různých ochucovacích přísad nebo koření, které se nanáší na celé syrové jídlo před uzením nebo grilováním. Rub lze připravit smícháním koření nebo bylinek nebo obojího. Rubs jsou obecně dvou dominantních chutí slané a sladké. Můžete experimentovat s jinými příchutěmi, jako je kořeněná, štiplavá, zemitá atd.

Existují dva typy tření, suché a mokré. Každý typ drhnutí má své jedinečné výhody a proces přípravy, díky kterému je uzení jídla zábavou.

Suchý typ Rub

Jak název napovídá, suchá drť se vyrábí pouze ze suchých ingrediencí, jako je koření, bylinky, mletá semena atd. Suchou drť nanesete rukama po celém syrovém mase a nechte chvíli odpočinout. To zajistí, že se chutě absorbují do jídla a zvýrazní jeho chuť.

Výhody suchého tření

 • Na vnější části vytváří dobrou spálenou kůrku
 • Nepřidává do jídla další vlhkost, takže je křehké. To znamená, že je nejlepší pro potraviny, které se vaří rychleji a nevyžadují změkčovač.
 • Zachovává přirozenou chuť masa a zároveň ji zvýrazňuje.

Příprava Dry Rub

Před aplikací suchého tření musíte vytvořit základní příchuť. Obecně je zde preferována paprika, chilli nebo cibulový prášek. Poté můžete přidat směs koření nebo bylinek v závislosti na typu jídla, které chcete vařit. Zde je seznam koření a jejich příchutí pro přípravu suchého tření.

Sůl: Dodává pokrmu slanou chuť, aniž by změnil přirozenou chuť. Pro tento účel je ideální konzervační sůl nebo košer sůl.

Cukr: Pouze dodává pokrmu sladkost a měl by se používat v kombinaci s jiným kořením nebo bylinkami. K uzení potravin lze použít surový cukr nebo hnědý cukr.

Pepř: Pokud chcete jídlu dodat chuť lechtající jazyk nebo jemně kyselou chuť, pak jděte na pepř. Podle chuti můžete použít papriku papriku, černý pepř, kajenský pepř nebo chilli papričku.

Skořice/muškátový oříšek: Pro zemitou chuť zkuste do suché směsi použít trochu skořice nebo muškátového oříšku. Příliš mnoho z nich může mít nežádoucí účinek.

bylinky: Bylinky jako tymián, rozmarýn, fenykl, česnek, zázvor, bazalka, oregano atd. dodávají jídlu jedinečnou chuť. Můžete přidat kohokoli nebo dva z nich se směsí jiného koření do suchého tření.

Mokrý typ Rub

Wet rub obsahuje stejné ingredience jako suchý, ale obsahuje tekutou bázi. Mokrý tření se aplikuje tak, že se do něj syrové jídlo úplně ponoří a pak se chvíli nechá. To nejen pomůže chutím proniknout do jídla, ale tekutý základ mu také dodá vlhkost.

Výhody mokrého tření

 • Ideální pro pomalé vaření, protože dodává pokrmu vlhkost a zabraňuje jeho vysychání.
 • Působí jako změkčovadlo kromě zvýraznění chuti.
 • Na vnější straně dobře zuhelnatělo a přitom si zachovává šťavnatost a křehkost

Příprava mokrého tření

Mokré potírání se připravuje smícháním směsi koření nebo bylin s nějakým druhem tekutiny. Obecně je pastovitá nebo krémová konzistence považována za nejlepší pro mokré tření. Zde je seznam kapalin používaných jako základ.

Olej: Olej dodává jídlu jen křehkost bez větší chuti. Olivový olej je nejvhodnějším základem pro všechny mokré tření.

Ocet: Dodává pokrmům pikantní a kyselou chuť, díky čemuž je šťavnaté. K tomuto účelu můžete použít jakýkoli druh octa.

Džus: Ovocná šťáva obsahuje některé chemikálie, které působí jako přírodní zjemňovač. Ananasová šťáva je velmi oblíbená pro přípravu mokrých pomazánek.

Alkohol: Pivo, víno, whisky atd. dodávají jídlu jedinečnou chuť a zároveň mu dodávají na jemnosti.

Tipy na uzení potravin

Nyní, když máte základní představu o přípravě pomazánek, můžete s těmito tipy na uzení jídla s jistotou hrát na pitmastera na domácí párty.

 • Preferujte pomalé vaření, protože zachová křehkost a přirozenou chuť jídla.
 • Použijte a teploměr zkontrolovat propečenost, aby nedošlo k převaření
 • K uzení používejte nejkvalitnější syrové maso, protože syrové potraviny absorbují kouřovou příchuť lépe než polotovary.
 • Používejte profesionální udírnu s pokročilými funkcemi a digitálním ovládáním. Naštěstí máme Bradley Smoker, který přichází v ergonomickém designu s nejnovější technologií.
 • Používejte kvalitní dřevo, abyste zachovali vůni a chuť jídla. Zde opět přišel na pomoc Bradley Bisquettes. Bradley Bisquettes jsou speciálně navržené dřevěné štěpky, které uhasí dříve, než se promění v popel, čímž ochrání vaše jídlo před zapáchajícím.

Tím jsme se dostali na konec dnešních tipů na grilování a uzení jídla. Doufám, že vám tyto Bradleyho tipy a triky byly užitečné.

Máte zájem o další informace o masových potěrech? Nehledejte nic jiného než naše články na:
3 domácí pomazánky, které posunou vaše uzené kuře na další úroveň
Slavné typy tření ve spojení s vynikajícími recepty

Další skvělé nápady, jak ze svého Bradley Smoker vytěžit maximum, najdete v úžasných článcích na našem webu Bradley Smoker Food Smoker Blog pro další tipy a triky.