What Is Prague Powder and How to Use It?

Co je Pražský prášek a jak jej používat?

Posted on: January 16, 2023Konzervace potravin je prastarý proces, který lidé používali k boji s nedostatkem potravin během sucha, epidemií a záplav. Je to možná stejně staré jako proces uzení jídla.

Konzervace potravin je prastarý proces, který lidé používali k boji s nedostatkem potravin během sucha, epidemií a záplav. Je to možná stejně staré jako proces uzení jídla. Postupem času se způsob, jakým uchováváme a zpracováváme potraviny, vyvíjel několika způsoby. Existují nové metody, materiály a látky, které používáme k tomu, aby naše potraviny zůstaly déle čerstvé.

I když se v procesu sušení mnoho změnilo, králem všech přísad zůstává sůl. Pražský prášek, lidově Pražská sůl nebo nakládací sůl, byl vynalezen v Praze k úpravě masa před grilováním. Používala se již dávno, když byla Praha součástí habsburské říše, která byla založena již v roce 1526. To jen ukazuje, jak oblíbená a účinná je pražská sůl!

Druhy pražského prášku

S transformací metod vaření přestali lidé při nakládání masa záviset na komunitních udírnách. Místo toho dáváme přednost osobnímu grilování pomocí udírny. Maso a kusy se liší podle našeho výběru, a proto obyčejná sůl nemusí vyhovovat všem potřebám nakládání. Prague Powder se dodává ve dvou variantách: jedna je určena pro nakládání větších kusů, zatímco druhá je preferována pro libovější maso.

Pražská sůl na nakládání libového masa

První varianta se skládá z 6,25 procenta dusitanu sodného a 93,75 procenta kuchyňské soli nebo chloridu sodného. Směs je slanější než obyčejná sůl a je ideální pro krátké kúry. To znamená, že jej lze použít k léčbě masa, která nevyžadují dlouhé vaření, jako jsou klobásy, konzervované hovězí maso a ryby.

Pražská sůl pro léčení větších řezů

Druhá varianta je vhodnější pro masa, která vyžadují delší nakládání a tepelná úprava trvá hodiny, jako je tvrdý salám a venkovská šunka. Druhá varianta se skládá z dusičnanu sodného, dusitanu sodného a kuchyňské soli. Stejně jako první varianta je i tento druh pražské soli oproti běžné kuchyňské soli extrémně slaný. Když se používá k léčbě masa, dusičnan sodný se rozpadne na dusitan sodný a nezanechá žádné stopy po předchozí sloučenině.

Výhody Prague Powder

Sůl byla vždy hlavní ingrediencí při úpravě masa kvůli jejím antibakteriálním vlastnostem. Podporuje proces zvaný osmóza, při kterém je tekutina uvnitř buněk vytahována z buněčných stěn. Vzhledem k tomu, že bakterie mohou růst na těchto buňkách a způsobit otravu jídlem nebo kažení, sůl je může účinně zničit a dokonce zabránit dalšímu růstu. I když normální sůl léčí maso a zabíjí bakterie, nemusí být účinná proti všem mikrobům. Pražský prášek je proto lepším řešením. Pražská sůl dokáže zabránit růstu smrtelných bakterií způsobujících botulismus, což kuchyňská sůl nedokáže.

Pražský prášek má přirozenou růžovou barvu, aby se odlišil od běžné kuchyňské soli. Pražský prášek kromě zvýraznění chuti a textury masa dodává masu také narůžovělý odstín. Reaguje s proteinovou složkou v mase a dodává mu přirozenou růžovou barvu.

Použití pražského prášku

Nikdy nezaměňujte pražský prášek za obyčejnou sůl. Jak již bylo zmíněno dříve, je mnohem slanější než normální stolní sůl, takže trochu jde daleko. Například jedna polévková lžíce pražského prášku vystačí na 5 kilo masa nakrájeného na kousky. Také konzumace pražského prášku ve velkém množství může způsobit onemocnění. Nadměrné používání pražské soli může maso v některých případech prosolit nebo dokonce zhořknout. Takže až se příště rozhodnete použít tento růžový zázrak k úpravě masa před uzením, pamatujte, že méně je více.

Tipy na uzení uzeného masa

Nyní, když znáte výhody pražského prášku, můžete být připraveni změnit svou hru na grilování. Abychom váš zážitek z uzení potravin posunuli na další úroveň, sdílíme několik super jednoduchých tipů na uzení uzeného masa.

Udržujte to nízko a pomalu

Uzení jídla je pomalý proces, takže buďte trpěliví. Provádí se na nízké teplotě, což je způsob, jakým jídlo absorbuje intenzivní kouřovou chuť.

Nezapomeňte přidat vlhkost

Pamatujte, že sůl již odčerpala tekutinu z buněk, takže může během uzení zkřehnout nebo vyschnout. Použijte rozprašovací lahvičku nebo štětec k nanesení oleje nebo vody během kouření. Maso tak zůstane křehké a šťavnaté.

Získejte profesionálního kuřáka

Mít dobrého kuřáka je změna hry. Po celou dobu grilování ho nemusíte hlídat. Místo toho si můžete vychutnat návštěvu s přáteli a rodinou, zatímco grilování funguje. Nejlepším příkladem je Bradley Smoker. Udírna je dodávána s pokročilými funkcemi, jako je digitální konzole, automatický podavač a duální topná tělesa, které vyžadují určitý dohled. Bradley Smoker funguje nejlépe s Bradley Bisquettes.

Doufáme, že informace o Prague Powder byly užitečné. A s těmito bonusovými Bradleyho tipy a triky o uzení jídla můžete v příští prázdninové sezóně sebevědoměji rozpálit svého kuřáka.

Prohlédněte si celý náš katalog článků o nakládání a nakládání masa zde:
Jaký je rozdíl mezi mořením, nakládáním, marinováním a nakládáním?
Nakládání a uzení masa pro domácí konzervaci potravin
Pokyny pro nakládání a nakládání s masem pro uzení

Další skvělé nápady, jak ze svého Bradley Smoker vytěžit maximum, najdete v úžasných článcích na našem webu Bradley Smoker Food Smoker Blog pro další tipy a triky.